Укуси тварин становлять небезпеку для людини
П'ятниця, 03 лютого 2017, 11:05

Наслідки таких укусів можуть бути найрізноманітнішими: від втрати крові до серйозного зараження організму. В більшості випадків на людей нападають домашні тварини (кішки, собаки, хом'яки), проте укуси диких тварин (щурів, лисиць, мишей) також трапляються досить часто. За даними травматологічного пункту Хмельницької міської лікарні в 2016 році за антирабічною допомогою звернулося 329 осіб з укусами різного ступеню важкості, що нанесені: безпритульними собаками – 128 потерпілих; домашніми собаками – 129 потерпілих; безпритульними кішками – 12 потерпілих; домашніми кішками – 52 потерпілих; щурами – 4 потерпілих; кажанами – 2 потерпілих; лисицею – 1 потерпілий; нутрією – 1 потерпілий. Для 147 осіб (тобто, 45% потерпілих) було призначено щеплення проти сказу.

Серйозність наслідків від укусу тварини залежить від наступних факторів:

• Глибина і розміри рани.
• Ступінь зараження.
• Ефективність надання першої домедичної допомоги.
Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення попереджає, що найнебезпечнішими ускладненнями після таких укусів є можливість зараження сказом (вірусна хвороба з високим рівнем смертності) і рясна втрата крові. В результаті укусу з ротової порожнини тварини в організм людини потрапляє величезна кількість мікроорганізмів, які можуть бути збудниками різних інфекцій.
Укуси кішок частіше за інших домашніх тварин призводять до зараження організму людини. Так, приблизно в 50% випадків  укус кішки є збудником місцевої інфекції, адже в її ротовій порожнині мешкає величезна кількість мікробів.
Внаслідок постійного контакту з забрудненими поверхнями і мікроорганізмами найбільше схильні до зараження ноги, руки, долоні людини. Також легко піддається зараженню обличчя людини.
Невеликі рани більше схильні до розвитку зараження, ніж глибокі укуси, адже на них концентрують менше уваги і рідко звертаються за допомогою до медичних працівників.
 Після укусу домашньої тварини ймовірність зараження сказом менше, ніж при укусі дикого звіра, тому ігнорувати такий випадок не варто.
 Щури є носіями мікроорганізмів, що можуть стати причиною деяких серйозних захворювань (стрептобациллезу, содоку). Розвиток цих хвороб зазвичай протікає протягом тривалого часу і супроводжується сильним підвищенням температури тіла, а також проходить з множинними частими загостреннями.
Укуси тварин можуть нести серйозну загрозу для судин, сухожиль, м'язів людини. Однією з основних причин заражень таких ран є слина тварин.
 
Як розпізнати хвору на сказ тварину?
 
Запам’ятайте, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень, – одна з характерних ознак захворювання їх на сказ. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте державну ветеринарну установу.
Головна ознака захворювання домашніх тварин – зміна їх поведінки. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і наступає смерть. Слід зазначити, що слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварини, яка зовні виглядає здоровою.
Щоб уникнути небезпеки,  дотримуйтесь правил  утримання домашніх тварин:
- охороняйте їх від укусів інших тварин;
 - регулярно робіть щеплення проти сказу;
 - виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку;
 - не заводьте тварин заради забави, не виганяйте їх на вулицю.
У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.
 
Перша допомога при укусах тварин
 
Послідовність дій при наданні домедичної допомоги постраждалим при укусах тварин та комах немедичними працівниками:
1) при укусах домашніх тварин:
-   переконатися у відсутності небезпеки;
-   при можливості ізолювати тварину;
-   провести огляд постраждалого;
-   викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;
-  за наявності рани без кровотечі промити рану мильним розчином та накласти чисту, стерильну пов’язку;
-  за наявності рани та інтенсивної кровотечі зупинити кровотечу та накласти на рану чисту, стерильну пов’язку;
-  забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
-  при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги;
 
2) при укусах диких тварин:
-   переконатися у відсутності небезпеки;
-   запам’ятати вид тварини, при можливості сфотографувати;
-   провести огляд постраждалого;
-   викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;
-   за наявності рани без кровотечі промити рану мильним розчином та накласти чисту, стерильну пов’язку;
-  за наявності рани та інтенсивної кровотечі зупинити кровотечу та накласти на рану чисту, стерильну пов’язку;
-  забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
-  при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.
 
Шановні громадяни! Будьте обережні при поводженні з тваринами, особливо з безпритульними. Запобігайте виникненню укусів ними. Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути важливим правилом для людини.
Бережіть своє життя та здоров’я!
 
 

(c) Хмельницька міська рада, виконавчий комітет
(c) Офіційний сайт розроблений і супроводжується ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.khmelnytsky.com

E-mail:

rada@khmelnytsky.com

Поштова адреса:
вул. Гагаріна, 3
м. Хмельницький
29013, Україна
тел./факс: (0382) 76 45 02